Nu utökar vi vår fordonspark med en helelektrisk eSprinter.
eSprinter är Mercedes stora eldrivna skåpbil med en räckvidd på upp till 15 mil och snabbladdning på 30 minuter. Därför är den perfekt för oss när vi vill köra miljövänligare i stan.
Tack vare att batterierna ligger under golvet får vi samma lastvolym som i en vanlig Sprinter med förbränningsmotor.
Tack för ett bra samarbete och en punktlig leverans som vanligt, Johan Wigh (Hedin Bil i Orrekulla).
Därför passar en elektrisk skåpbil för flytt i stan
Många flyttar i Göteborg sker i tät stadsmiljö – i innerstadens gator, på bostadsgårdar och vid kontor där man ofta måste stå nära entrén länge. Där gör en eldriven skåpbil stor skillnad: inga avgaser vid lastning och lossning, låg ljudnivå tidigt på morgonen och ingen tomgångskörning medan bärarna arbetar.
En skåpbil är också rätt storlek för mindre uppdrag, som en studentflytt, en flytt från lägenhet till lägenhet, möbeltransporter, budkörningar eller kompletteringar under en större kontorsflytt. Då behöver vi inte ta ut en stor lastbil när det inte behövs, vilket både sparar energi och gör det enklare att parkera.
En del av en större omställning
eSprintern är ett steg i vårt långsiktiga arbete med att minska utsläppen från våra transporter. Vi kör även med förnybara drivmedel som biogas och HVO100 och följer upp vilka drivmedel som faktiskt används på våra uppdrag. Som kund kan du alltid fråga oss vilket fordon och vilket drivmedel som passar bäst för just din flytt.
För oss på GLC handlar miljöansvar om att göra bästa möjliga, inte minsta nödvändiga. Vi driver den hållbara utvecklingen framåt!
Läs mer om vårt miljö- och kvalitetsarbete, se hur vi följer upp utsläppen i vår miljörapport per flytt eller begär offert på din flytt.
Fler nyheter
Alla nyheter →Ny gratis flyttguide: Billig flytt utan överraskningar
Det lägsta priset i annonsen är sällan det du betalar. Ladda ner vår gratis flyttguide med sex saker att kolla innan du väljer flyttfirma…
Miljörapport per flytt: 96 % lägre CO₂-utsläpp än diesel
En kund bad om faktisk miljödata från sitt flyttuppdrag. GPS-uppmätta körsträckor och HVO100 och biogas gav 96 % lägre CO₂-utsläpp än diesel.
GLC Flytt uppdaterar sin Fair Transport‑certifiering och når högsta mervärdesnivån
GLC Flytt har förlängt och uppdaterat sin Fair Transport-certifiering – och är nu godkända på mervärdesnivå 3, den högsta nivån.


